EGE GÜNDEM GAZETESİ

Akın: “Mağduriyet Giderilecek Mi?”

Akın: “Mağduriyet Giderilecek Mi?”
10 views
25 Haziran 2016 - 22:15

 Maliye Bakanlığında çalışan Gelir Uzmanlarının yaşadıkları mağduriyeti TBMM gündemine taşıdı. Kariyer uzmanlıkları arasındaki gelir ve özlük hakları farklılıklarının giderilmesi yönünde daha önce bir kanun teklifi de veren Akın, Maliye Bakanı Naci Ağbal’a sorular yöneltti.
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın: “Kamu kurumlarında görev yapan kariyer uzmanlar arasında ücret eşitliğini sağlamayı da amaçlayan 666 sayılı KHK ile yapılan düzenleme ile uzmanlar arasında merkez-taşra ayrımına gidilmesi var olan ücret adaletsizliğini daha çok artırmıştır. Bu durumdan olumsuz olarak en çok etkilenenlerin başında; Mesleğe alınmaları, yetiştirilmeleri diğer kariyer uzmanlarla aynı olmakla beraber Gelir İdaresi Başkanlığında hazineye karşı mali tazmin sorumluluğu bulunan tek kariyer uzman kadrosu olan Gelir Uzmanları gelmektedir. 2003 yılından bugüne kadar mesleğe alınanların çoğunun 3-5 yıl içinde tam verim alınacak zamanda kurumdan ayrılarak başka kurumlara geçiş yaptığı belirtilmektedir.” Dedi.
İşte Akın’ın konuyla ilgili olarak sorduğu sorular;
1- Bakanlığınızda istihdam edilen Gelir Uzmanı ve Gelir Uzman Yardımcısı sayısı nedir?
2- 2003 yılından günümüze kadar mesleğe alınan Gelir Uzman Yardımcısı sayısı yıllara göre nasıldır? Mesleğe başlayan Gelir Uzman Yardımcılarından yıllar itibariyle ne kadarı başka kurumlara geçmiştir?
3- Bakanlığın diğer birimlerinde geçici görevle görevlendirilmiş olan Gelir Uzmanı ve Gelir Uzman Yardımcısı sayısı nedir?
4- Kariyer uzmanın merkezde ve taşrada görev yapması uzmanlık vasfını etkilemeyeceğinden 666 sayılı KHK ile kariyer uzmanları arasında Gelir Uzmanları aleyhine ayrımcılığa ve eşitsizliğe neden olan merkez-taşra ayrımının ortadan kaldırılması ve adaletin sağlanması amacıyla Bakanlığınızın bir çalışması var mıdır?

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1