EGE GÜNDEM GAZETESİ

Muhalif Belediye Meclis Üyelerinden Ayvalık Belediyesine Satış Tepkisi

Muhalif Belediye Meclis Üyelerinden Ayvalık Belediyesine Satış Tepkisi
17 views
24 Haziran 2016 - 12:51

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Ayvalık Belediyesi’nin AK Parti, MHP ve DSP’den oluşan muhalif Belediye Meclis Üyeleri, ekonomik dar boğazda olan belediyeye ait bazı mülk satışlarının değerinin çok altında bedel biçilmesine ve bu şekilde satışa çıkarılmasına sert tepki gösterdiler.
Ayvalık Belediyesi’nin AK Parti’den; Ali Gür, Sinan Oğuz Başkurt, Volkan Evren, MHP’den; Halil Gür, Firdevs Türkyılmaz, Merih Arslan, Muhittin Tüfekçi, Şeref Akın, Ufuk Turan ve DSP’den Özge Toygar tarafından yapılan ortak basın açıklamasında; Ayvalık Belediyesi bazı mülklerini değerlerin altında fiyatlarla satmış olduğuna işaret edildi.
Yapılan açıklamada, “Bu durumda bizler, muhalefeti oluşturan Ayvalık Belediye Meclisi üyeleri olarak, siyasi mensubiyet ve kimliklerimizin üzerinde ve bir bütün halinde, bu basın açıklaması ile Ayvalık kamuoyuna seslenmeyi bir mecburiyet ve görev olarak kabul ediyoruz” ifadeleri yer aldı.
Açıklamada, “Belediye Meclisi’nde bazı mülklerin satışı ile ilgili karar alınmadan önce her partiden bir temsilcinin katılımı ile ‘kıymet takdir komisyonu’ oluşturulmuştu. Bu komisyon, satılması düşünülen mülkleri yerinde görmüş, Ayvalık Ticaret Odası’ndan ve bazı emlakçilerden görüş almak suretiyle de satış fiyatlarını belirlemişti. Bu satış fiyatlarının uygun olduğu kararı mecliste oybirliği ile satış kararı ise oy çokluğu ile alınmıştı. Bu fiyatlarla satışa çıkarılan mülklerin bir kısmı satılmış daha sonra ikinci defa satışa çıkarılan bu mülklerin ihalesine ise giren olmamıştı. Bunun üzerine yönetim, satılmayan bu mülklerin satış değerlerinin yüzde 30 düşürülerek yeniden satışa çıkarılması amacıyla oy çokluğu ile meclis kararı aldı.
Bu karar alınırken ilk belirlenen satış değerlerinin düşürülmesi amacıyla konu kıymet takdir komisyonuna değil de bu defa tarife komisyonuna sevk edilmiş Ticaret Odası ve emlakçilerden tekrar fiyat alınmadan ve ilk belirlenen fiyatların akla, mantığa ve piyasa şartlarına uygun düşürülme gerekçeleri gösterilmeden aynı gün öğleden sonra yapılan ikinci oturumda yüzde 30 fiyat düşürülerek satış kararı alınmıştır. Kaldı ki ilk satış kararı alınırken mülkler belirlenen fiyatlardan satılmazsa, satıştan vazgeçileceği yönünde bir esas belirlenmişti. Nitekim Mal Müdürlüğü de bu şekildeki satışlarda, belirlenen fiyatla satış gerçekleşmezse, fiyat düşürme yoluna gitmemektedir” denildi.
Ayvalık Belediyesi’nin muhalif belediye meclis üyeleri yaptıkları yazılı basın açıklamasında, “İlk satışta Tellikavak (Sancak Tül villaları) mevkiindeki 157 bin 500 lira muhammen bedel ile satışa çıkarılan dubleks bina 160 bin liraya satılmış; onun hemen yanındaki aynı özelliklere sahip diğer dubleks bina ise muhammen bedeli 157 bin 500 liradan, 110 bin liraya düşürülerek satışa sunulmuştur.
İlk satışta 3 milyon150 bin lira muhammen bedel ile satışa çıkarılan Ekbir Otel’in yanındaki 2 bin 251 metrekarelik tercihli arsanın (konut ya da turistik tesis yapılabilir) fiyatı düşürülerek 2 milyon 200 bin lira muhammen bedelle satışa sunulmuştur.
İlk belirlenen fiyattan satılmadı gerekçesi ile yüzde 30 fiyat düşürerek satılan mülklerin bir kısmı çok daha fazla değerdedir. Örneğin Ekbir Otel’in hemen yanındaki tercihli arsa Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından Gönül Yolu’na yaptırılan köprüyü ve bu köprünün hemen yanına yapılacağı söylenen yat limanını gören bir konumdadır.
2 bin 251 metrekarelik bu tercihli arsanın fiyatı herhalde çok daha yüksek olsa gerek. Ufak bir piyasa araştırması bu gerçeği gösterecektir. Bu şekilde satışa sunulan 7 kalem mülkte oluşan kamu zararı 1 milyon 500 bin lira civarındadır” ifadelerine yer verildi.

MUHALİF BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İÇİN İDARE MAHKEMESİ VE İÇİŞLERİ BAKANLIĞINA MÜRACAAT ETTİ
Açıklamada, “Bizler muhalefeti oluşturan tüm meclis üyeleri olarak Ayvalık Belediyesi’nin halkın malı olan mülklerinin ciddi çalışmalar neticesinde tespit edilen satış fiyatlarının yüzde 30 oranında düşürülerek satışa sunulmasıyla kamu zararı oluştuğu inancındayız. Bu durum karşısında yürütmenin durdurulması istemiyle duruşma talepli olarak Balıkesir İdare Mahkemesi’ne ve konunun soruşturulması talebi ile de İçişleri Bakanlığı’na müracaat ettik” denildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1