EGE GÜNDEM GAZETESİ

Vatandaştan Yolcu Gemilerine İsyan

Vatandaştan Yolcu Gemilerine İsyan
13 views
17 Haziran 2016 - 11:13

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Limanı’na yanaşan yolcu gemilerine kıyı şeridinde evi ve işletmesi olan vatandaşlardan sert tepki geldi.
Türkiye’nin batıya açılan en uç noktadaki hudut kapısı olan Ayvalık Deniz Hudut Kapısı ve Ayvalık Belediyesi’ne ait limana Yunanistan’ın Midilli Adası’ndan yolcu getiren bazı yolcu gemilerinin limana yanaşırken meydana getirdikleri dev dalgalar nedeniyle sahilde evi ve işletmesi bulunan vatandaşlar; mağdur olduklarını iddia ettiler.
Konuyla ilgili ortaya atılan şikayetler üzerine ilçenin en eski ve duayen gazetecisi Ömür Bir yaptığı açıklamada, Midilli-Ayvalık arasında yolcu taşımacılığı yapan bazı gemilerin Ayvalık Limanı yönetmeliği kurallarına riayet etmediğini savundu.
Uluslar arası Denizcilik kurallarında gemilerin limana yanaşma hızının 3 mil ile sınırlı olduğunu ifade eden Ömür Bir, “Ayvalık Limanına yanaşan bir çok yolcu gemisi kurallara uygun davranırken, bir gemi firması ise bu kurallara uymuyor. Bu firmaya ait gemi limana her yanaştığında sahil bandında dev dalgalar oluşturuyor. Söz konusu dalgalar kıyı şeridindeki otellerin sahilinde kahvaltı yapan turistlerin oturdukları masa ve sandalyeleri sular altında bırakıyor. Sahil kenarında denizde yüzen bazı insanların küçük çocukları dev dalgalar nedeniyle boğulma tehlikesi geçirme riski taşıyor. Yetmiyor, geçimini küçük balıkçılık yaparak sağlayan küçük sandallar bu dalgalar nedeniyle alabora olma riski yaşıyor. Konuyla ilgili sahil şeridinde bulunan mülk sahipleri ve işletme yetkilileriyle Ayvalık Liman Müdürlüğü’ne gidip şikayetçi olmak üzere müracaat etmek istedik. Ama Liman Müdürü, ‘Bu gemiler bizim uyarılarımızı dikkate almıyorlar’ şeklinde cevap vererek bizi Ayvalık Kaymakamlığı’na gönderiyorlar. Kaymakamlığa gidiyoruz. Oradaki yetkililer de bizi yeniden Ayvalık Liman Müdürlüğü’ne gönderiyorlar. Kimi, kime şikayet edeceğimizi şaşırdık” diyerek tepki gösterdi.
Yolcu gemilerinin limana yanaştığı güzergahta bulunan sahil bandındaki turistik işletmelerden denize giren turistlerin bu dev dalgalar nedeniyle boğularak hayatını kaybetmesi halinde bunun sorumlusunun kim olacağını soran Ömür Bir, bu konuda yetkililerin bir an önce sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
Bir; Ayvalık Limanından Yunanistan’ın uluslar arası konumundaki Midilli Adası limanına yanaşan aynı yolcu gemilerinin 3 mil kuralına uygun olarak Midilli Limanına yanaştığını da hatırlatarak, “Peki bahse konu bu gemiler aynı kurala neden Ayvalık Limanına yanaşırken uymuyorlar?” diye sordu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1