EGE GÜNDEM GAZETESİ

Evsel Atıkları Sanat Eserine Dönüştürüp Sergilediler

Evsel Atıkları Sanat Eserine Dönüştürüp Sergilediler
12 views
16 Haziran 2016 - 11:21

Ayvalık ilçesinde, Aliçetinkaya Ortaokulu öğrencileri evsel atıklarla yaptıkları sanatsal eserlerle sergi açtı.
Ayvalık Sanata ve Eğitim’e Destek Derneği bünyesindeki Destek Tasarım Akademisi Salonunda açılan ilginç sergiye sanatseverlerle vatandaşların ilgisi de yoğun oldu.
Üç boyutlu resimler, biblolar, bez bebekler, çöp adamlar, kağıt kuşlar, süs ağaçları, semazenler, abajurlar, maket dokuma tezgahları ve evlerden oluşan eserlerin yer aldığı sergide çocukların hayal güçlerini, yaratıcılıklarıyla birleştirmeyi başardıkları gözlendi.
Açılan sergi ile ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Aliçetinkaya Ortaokulu Müdürü Abdülkadir Köksal, okulun resim öğretmeni Gökşin Öztürk hanımın öncülüğünde yumurta follukları ve evde kullanılan malzemelerin atıklarını çöpe atmayıp sanatsal bir bakış açısıyla yeniden değerlendirdi. Böylesi bir sergi yaptılar öğrencilerle birlikte. Bugüne kadar hiç olmamış bir sergi bu. Sıra dışı bir sergi. Burada sergilenen her eser tamamen özgün ve kişiye ait. Resimlerde var sergide. Ama burada resim denildiğinde sadece yağlı boya, boya ve kara kalemden ibaret olmadığını gözlemleyebilmek mümkün. Buradaki amaç; öğrencinin hayal dünyasını evsel atık malzemelerle üç boyutlu olarak sergileyebilmektir. Burada eserlere bakıldığında mesela sergide kağıt atıklardan oluşan insan figürlü eserler var. Figüratif olarak insanın sadece ayak ve koldan ibaret olmadığını, şekilsiz ve yüz olmadan da bir çok şeyi ifade ettiği ifade edilmeye çalışılıyor. Mesela evsel atıklardan yapılan biblolarla tamamen masrafsız bir ürün ortaya çıkarılabiliyor. Bu sergide emek var ama masraf yok. Kısacası çöpe atılacak olan atıkları yeniden hayata sanatsal bir eser olarak bu sergide bulabilmek mümkün “dedi.
10 yıldır Aliçetinkaya Ortaokulu’nda Güzel Sanatlar Öğretmenliği yapan Gökşin Öztürk ise; “Her yıl bizim sene sonu sergilerimiz oluyor. Fakat bu yılki sergimizi de özelikle sene başından bu yana belirlediğimiz konular kapsamında proje olarak ele alıp, büyük bir emek ve özveriyle hazırladık. Yumurta follukları, karton atıklar, ağaç kabukları, ağaç dalları, fıstıklar, ceviz kabukları, zeytin çekirdekleri gibi doğal malzemeler, peçete, tutkal ve gazete kağıtlarıyla bu eserleri yaptık. Bu sergiyi hazırlarken çocuklarımızın hiçbir masraf yapmadan güzel şeyler yapabileceğini göstermeye çalıştık. Bunu yaparken de insanları geri dönüşümün önemine dikkat çekmeyi hedefleyerek bu sergiyi oluşturduk. Burada yaptığımız eserleri herkes yapabilir. Fakat bunu yapabilmek için herkesin gereken sabrı ve emeği gösterebilmesi gerekiyor. Bu sergiyi hazırlarken çocuklarımız çok severek çalıştı. BU çalışmaları yaparken çok büyük keyif aldılar. Burada ağırlıklı olarak atık malzemelerden yapılan üç boyutlu resimler ağırlıklı ama bu bir resim sergisi değil. Daha çok tasarım sergisi yada rekreasyon yani geri dönüşüm sergisi olarak ön plana çıkıyor” diye konuştu.
Sergiye kendi yaptığı eserlerle katılan Aliçetinkaya Ortaokulu öğrencisi 11 yaşındaki Mehmet Doğan evinde çöpe gidecek malzemelerle eserlerini yaptığını anlatırken, aynı sınıfta okuduğu sınıf arkadaşı Emine Korkmaz ise “Burada doğadaki çöpleri kullanarak biblolar yaptım. Ceviz kabukları, ağaç yaprakları, zeytin çekirdeklerini kullanarak bunları yaptık. Böylece geri dönüşümle, aslında çöpe atılacak şeyleri çok daha güzel şeylere dönüştürerek yeniden kazanmak ve hem de göz önünde bulundurup, bir yandan da temiz bir çevreye katkı vermeye çalıştık. Çok da güzel bir sergi oldu “dedi.
Serginin 3 gün süresince açık tutulacağı bildirildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1